Minidisc

Minidisc (zkráceně označovaný MD) je magnetooptické médium, které na trh uvedla společnost Sony v roce, za účelem nahrávání a distribuci hudebního záznamu. Kapacita médií je stejně jako u CD média, tj. 74 a 80 minut záznamu, ale později se na trh dostaly další varianty, např. 60 min. Oproti klasickému cédéčku je minidisc menší a uzavřený v ochraném plastovém pouzdře. Navíc umožňuje nekonečné mazání a opětovné nahrávání.

Existuje několik variant MD přehrávačů – kromě standardního MD jsou to MDLP, NetMD a Hi-MD:

  • MDLP – MiniDisc Long Play. Umožňuje uložit na médium více hudby díky vylepšenému kodeku ATRAC3 – v módu LP2 (stereo) 2× více hudby a v módu LP4 (joint-stereo) pak až 4× více.
  • NetMD – rozšíření MD, které dovoluje přenos hudby z PC na MD pomocí USB. Hudbu je nutno přenášet ve formátu ATRAC, takže se musí před samotným přenosem převést v příslušném software (SonicStage, plugin pro RealPlayer apod.). Přenos může být až 64× rychlejší než je skutečná délka záznamu (závislé na způsobu komprese).
  • Hi-MD – přineslo jednak rozšíření možností předchozí verze NetMD, tak upravený ATRAC kodek – ATRAC3Plus. Hi-MD konečně umožnilo nahrání hudby z MD do PC a dále umožnilo používat média i pro data. V případě staršího 80minutového média je tak možno na něj uložit po přeformátování cca 300 MB a na nově uvedené Hi-MD médium až 1 GB.

Hlavní předností Minidiscu ve srovnání s klasickým CD jsou, jak je uvedenp výše hlavně menší, kompaktnější rozměr a ochrana média uzavřeného v plastovém obalu (částečně podobný počítačové disketě), je především jeho možnost nahrávat v digitální kvalitě a přímé editace uložené hudby v přehrávači. Skladby je možné pojmenovat, přesunout nebo fyzicky smazat. V případě takového zásahu se ostatní nahrané skladby automaticky přečíslují a přesunou do volného místa. Minidisc také disponuje přepínačem ochrany proti zápisu (opět podobně jako počítačová disketa).